W ramach Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa działa w Rzeszowie Podkarpacki Klub Florystów SITO. W ubiegłych latach praca klub koncentrowała się na organizowaniu kursów florystycznych, które kształciły przyszłych adeptów sztuki florystycznej. Organizowane były również Mistrzostwa Podkarpacie w florystyce, jak również cieszące się powodzeniem Florystyczne Mistrzostwa dla dzieci. Klub działał pod przewodnictwem mgr inż. Anny Rydzik.
W 2015 roku funkcję prezesa Podkarpackiego Klubu Florystów objęła mgr inż. Elżbieta Kosydar. Spotkania klubowe zaczęły odbywać się raz w miesiącu i poświęcone były różnym dziedzinom florystyki. Spontaniczne spotkania przerodziły się w profesjonalne szkolenia po których uczestnicy otrzymują certyfikaty. Warsztaty z zakresu wykonywania bukietów okolicznościowych, wianków, dekoracji kościoła, kompozycji żałobnych i aranżacji z okazji różnych świąt i uroczystości gromadziły florystów chcących poszerzyć swoja wiedzę i umiejętności.
Klub zarekomendował mgr Katarzynę Witecką do udziału w Międzynarodowych Mistrzostwach Florystycznych Polski w Poznaniu w 2016 roku. Nasza koleżanki zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski w Florystyce. W kolejnych edycjach wystaw florystycznych w Poznaniu brała udział również Katarzyna Witecka i Marta Siudy ,a Małgorzata Szwagiel prezentowała swoje prace na pokazach florystycznych w ramach targów Gardenia i Special Deys.
Członkowie Klubu Florystów czynnie uczestniczyli w cyklicznej plenerowej imprezie florystycznej na Rynku w Ropczycach organizowanej przez Elżbietę Kosydar i Centrum Kultury im Józefa Mehoffera w Ropczycach. Duże instalacje florystyczne na wolnym powietrzu i pokazy układania kompozycji kwiatowych licznie gromadziły miłośników roślin. W pokazach swoje prace prezentowały Elżbieta Kosydar, Katarzyna Witecka, Małgorzata Szwagiel i gościnnie Piotr Marzec mistrz florystyki z Zamościa.
Członkowie Klubu Florystów SITO biorą udział prezentując tam swoje prace w imprezach florystycznych, których współorganizatorem jest Piotr Marzec między innymi w Muzeum Pałac Zamoyskich w Kozłówce i Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Od kilku lat Elżbieta Kosydar, Katarzyna Witecka i Małgorzata Szwagiel z Podkarpackiego Klub Florystów SITO wykonują aranżacje florystyczne, pokazy i warsztaty w czasie Święta Róży w Kutnie, gdzie zapraszani są czołowi floryści z Polski i odbywa się Ogólnopolska Wystawa Róż.
Na szczególna uwagę zasługuje współpraca jaką Podkarpacki Klub Florystów nawiązał z Centrum Wystawienniczo- Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. Od 2018 roku w ramach Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Garden Expo odbyły się pokazy układania kompozycji kwiatowych i wystawa prac podkarpackich florystów. W 2019 roku na pokazach oprócz podkarpackich florystów zaprezentował niekonwencjonalne bukiety i kompozycje kwiatowe mistrz florystyki Tomasz Max Kuczyński. Odbyły się również warsztaty z mistrzem z zakresu florystyki ślubnej. Atrakcja tej imprezy były również pokazy biżuterii floralnej Piotra Marca i warsztaty z udziałem mistrza.
W dniach 12 i 13 września 2020 roku w Centrum Wystawienniczo- Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Florystyczna „ The Power of Flower” zorganizowana przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa pod przewodnictwem prezes ZG SITO mgr inż. Elżbiety Kosydar. Po raz trzeci w ramach targów Home & Garden zaprezentowana została również wystawa „ Kwiatowe show w Dolinie Lotniczej” zorganizowana przez Podkarpacki Klub Florystów SITO.
Partnerem głównym imprezy był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, oraz Wyższa Szkoła Inżynieryjno- Ekonomiczna w Rzeszowie objęła Konferencje patronatem merytorycznym. Zaszczycili nas swoją obecnością Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa pani prof. IO dr hab. Dorota Konopacka, prof. UPP dr hab. Agnieszka Krzymińska i mistrz florystyki Piotr Marzec, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym „Profesjonalna edukacja florystyczna w Polsce” prowadzonym przez prezes ZG SITO Elżbietę Kosydar. Dyskutowano na temat stanu edukacji i jakości kształcenia w szkołach i na kursach florystycznych. W czasie konferencji zaprezentowano ciekawe wykłady z zakresu kwiaciarstwa, florystyki i hortiterapii. Zaproszenie do udziału przyjęły prof. UPP dr hab. Agnieszka Krzymińska dr inż. Anna Szopińska, dr inż. Marta Pisarek, dr inż. arch. kraj. Marta Gargała- Polar, oraz mgr inż. Anna Rydzik.
Odbyły się pokazy i warsztaty układania kwiatów przez mistrza florystyki Piotra Marca. Atrakcją drugiego dnia konferencji były pokazy kompozycji w naczyniach, które z wykorzystaniem różnych techniki florystyczne prezentowane były przez mistrzów florystyki Elżbietę Kosydar i Katarzynę Witecką.
Kulminacją imprezy były pokazy sukien floralnych przygotowane przez mistrza florystyki Małgorzatę Szwagiel. Na scenie pojawiły się modelki i modele prezentujący wyszukane i piękne dekoracje floralne. Suknie, treny, kapelusze z kwiatów wykonane na misternie wyplecionych konstrukcjach florystycznych budziły wielkie zainteresowanie zabranych na G2A Arena gości Konferencji.
Przez cały czas trwania targów Home & Garden na G2A Arena można było podziwiać wystawę nie tylko wymienionych mistrzów , ale również prace Agaty Kiwior, Matry Siudy, Anny Kłosowskiej. Marty Mucha i Przemysława Olearki , czyli florystów zrzeszonych w Podkarpackim Klubie Florystów SITO Rzeszów. Wystawa odbyła się również dzięki wsparciu sponsorów hurtowni i właścicieli gospodarstw ogrodniczych, którzy dzięki integracji środowiska prowadzonej przez członków Klubu Florystów SITO czynnie włączają się w imprezy przekazując kwiaty i materiały dekoracyjne potrzebne w czasie pokazów.
Ciekawą inicjatywą Klubu Florystów jest współpraca z Wyższą Szkoła Inżynieryjno- Ekonomiczna w Rzeszowie, w ramach której odbywały się wystawy i pokazy florystyczne w auli uczelni. Spotkania z cyklu „Kwiaty bliżej nas” gromadziły dużą liczbę florystów i miłośników roślin. Kulminacją współpracy było wzięcie udział przez czołowe florystyki Podkarpacia w projekcie Akademia Florystyki WSI-E, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym Oś III „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju”. W ramach Akademii Florystyki odbyło się piętnaście edycji kursów florystycznych dla osób początkujących, uczniów szkół ponad gimnazjalnych, osób niepełnosprawnych, seniorów w wieku 55+ i osób zaawansowanych chcących poszerzyć wiedze z zakresu florystyki. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem i przyczynił się do popularyzowania florystyki- dziedziny na pograniczu ogrodnictwa i sztuk pięknych.







